Megvizsgálták a híres királyné ékszereit

Kutatók egy csoportja I. Hotepheresz fáraóné kincseit vizsgálta.

Egy friss tanulmányban a szerzők az I. Hotepheresz egyiptomi királyné sírjában talált karkötőket elemzik – számol be a Live Science. A fáraóné az egyiptomi történelem egyik legbefolyásosabb királynéja volt, ő volt a híres Hufu, azaz Kheopsz, a gízai nagy piramis építőjének anyja. Kincsekkel teli nyughelyét 1925-ben találták meg.
Az ékszerekből vett minták vizsgálata után a nemzetközi csapat megállapította, hogy a karkötők rézből, aranyból és ólomból állnak. A berakásokhoz féldrágaköveket, például türkizt használtak, ez gyakori volt az ókori Egyiptomban. Érdekes módon azonban egyes darabok ezüstöt is tartalmaztak, ami meglepő, hiszen a korszakban, időszámítás előtt 2600 környékén, a birodalom területén nem ismertek lelőhelyet.
A kutatók az izotópok arányát elemezve egyezést találtak a Kükládokról és Lavrionból származó ércekkel. Előbbi egy görögországi szigetcsoport az Égei-tengeren, utóbbi pedig egy ősi romváros Dél-Görögországban.
Karin Sowada, a sydney-i Macquarie Egyetem munkatársa és a csapat tagja szerint egészen mostanáig rejtély volt, hogy honnan származott az időszámítás előtti 3. évezredben készült ékszerek ezüstje. „Ez az új felfedezés elsőként mutatja be, hogy az egyiptomi állam az Óbirodalom korai időszakában, a piramisépítés periódusának csúcsán mely kereskedelmi útvonalakat használhatta” – mondta a szakember.
A kutatók azt feltételezik, hogy az anyag a mai Libanon területén fekvő Bübloszon keresztül érkezett Egyiptomba. Itt már a 4. évezredből is találtak olyan sírokat, amelyek ezüsttárgyakat tartalmaztak.