Újabb Nazca-vonalakat találtak

A szakértők a Nazca-pampáról készült képeket mesterséges intelligencia segítségével fésülték át.

A japán Jamagatai Egyetem csapata mesterséges intelligenciát használva írt le újabb Nazca-vonalakat egy friss tanulmányban – számol be a Heritage Daily. A projekt keretében már korábban is találtak új geoglifákat a híres perui térségben.
Az első Nazca-vonalakat az 1920-as években figyelték meg, azóta számtalan újabb alkotást fedeztek fel. A geoglifákat három fő típusba sorolják: alakos, geometrikus és vonalas. A régészek szerint a vonalas geoglifákat a Nazca-kultúra hozta létre, amelyet korai (időszámítás szerint 1-450), középső (450-550), illetve kései Nazca-korra (550-750) osztanak fel. A dombormű-szerű típus korábbi, ezek időszámítás előtt 400 és 200 között keletkeztek, és a Paracas-kultúrához köthetőek.
A Jamagatai Egyetem 2004 óta vizsgálja a régiót különböző módszerekkel, így lidarral, drónokkal, műholdakkal és repülőkkel. A kutatók a Nazca-pampa egy 390 négyzetkilométeres részét fésülik át tüzetesen, a terepről részletes térképek készülnek, ezek manuális átválogatása azonban lassú, itt jön a képbe a mesterséges intelligencia.
A szakértők ezúttal négy új geoglifát észleltek, az ábrák egy emberszerű alakot, egy pár lábat, egy halat, illetve egy madarat jelenítenek meg. A humanoid geoglifán az alak egy botot tart a jobb kezében, és 5 méter hosszú, a tágra nyitott szájjal ábrázolt hal 19, a madár 17, a lábpár pedig 78 méter hosszú.
Szakai Maszato és kollégái úgy gondolják, hogy technikájuk jelentősen felgyorsíthatja a régészeti munkát. A megközelítés lényege, hogy a terepi munkát a mesterséges intelligenciával ötvözve, növelik a hatékonyságot és eredményességet.