Elfeledett uralkodó szobrára bukkantak Mexikóban
A huasztek civilizációt egy időben az Azték Birodalom is bekebelezte, végül az európai hódítás hozta el a kultúra bukását.
Egy amajaci uralkodó szobrára bukkantak a kelet-mexikói Hidalgo Amajacban – számol be a Heritage Daily. A régiót egykor a huasztek civilizáció uralta, ezen kultúra az időszámítás előtti 10. században alakult ki, fénykorát pedig a posztklasszikus korban, Teotihuacan bukása és az Azték Birodalom megszületése között élte.
Az időszámítás szerinti 15. század közepén I. Moctezuma (Kr. u. 1398-1469) azték uralkodó meghódította a huasztekokat, de a birodalomnak fizetett adójukkal megtarthatták a helyi önkormányzatiságuk nagy részét. A huasztek civilizáció a spanyol hódítás során, 1519 és az 1530-as évek között bukott el, tagjait a Karib-tengerre szállították, hogy ott rabszolgaként eladják őket.
A most feltárt szobrot munkások fedezték fel egy útépítés során. A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) régészei szerint az alkotás a korai posztklasszikus korból (időszámítás szerint 1100-1200) származik, valószínűleg egy köztérről távolították el, és megóvás céljával temették el.
A szobor 1,54 méter magas, 200-250 kilogrammot nyom, és egy helyi uralkodót ábrázol, aki ünnepi fejdíszt visel, hasonlóan az El Tajínnál előkerült királyszobrokhoz. Hogy pontosan ki lehet az ősi uralkodó, azt nem tudni.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Nem ez az első szobor, amelyet Hidalgo Amajac területén találtak, 2021-ben egy narancsligetben fedeztek fel egy 2 méter magas alkotást. Az amajaci ifjú hölgy néven ismert szobor egy fejdíszt és bokáig érő szoknyát viselő őslakos nőt ábrázol. A közeli Álamo Temapache polgármesternője, Lilia Arrieta Pardo bejelentette: a Hidalgo Amajacban jelenleg épülő kulturális teret a két alkotás befogadására fogják átalakítani.