Különleges sziklarajzokat találtak Ausztráliában

Az ausztrál őslakosok által létrehozott ábrák a kultúrák közötti kapcsolatokról árulkodnak.

Mick de Ruyter, a Flinders Egyetem munkatársa és kollégái egy friss tanulmányban egy egészen különleges ausztráliai sziklarajzot írnak le – számol be a Heritage Daily, amely fotót is közöl a felfedezésről. Az ábrán malukui hajók láthatóak, ezen szigetcsoport a mai Indonézia része.
Az awunbarnai alkotások néhány ezer évesek, és ezek az első régészeti bizonyítékok arra, hogy a makassariakat leszámítva más délkelet-ázsiai népek is felkeresték a távoli múltban Ausztrália szárazföldi részét. A szakértők szerint a két ábra egyértelműen a malukui hajók jegyeit hordozza magán: alakjuk és struktúrájuk jellegzetes, és háromszög alakú zászlók és orrdíszek láthatóak rajtuk. A korabeli forrásokat elemezve a csapat azt is megállapította, hogy a járművek Maluku-szigetek délkeleti részéről érkezhettek.
A szigeteket felfedező hollandok már a 17- század közepén beszámoltak arról, hogy a környék lakói rendszeresen elhajóztak Ausztrália északi partvidékére. A sziklarajzok új bizonyítékokat jelentenek arra, hogy az ausztráliai Arnhem-föld őslakosai és a malukuiak között kapcsolat volt. „Ezek a motívumok alátámasztják azokat a már létező elképzeléseket, amelyek szerint a rendszeres, tengeri uborkák halászatához köthető látogatások előtt vagy mellett szórványos vagy véletlenszerű utazások zajlottak Indonéziából az ausztráliai partvidékre” – mondta De Ruyter.
„A rajzok, amelyeket azonosítottunk, úgy tűnik, nem ábrázolnak egyetlen ismert európai vagy gyarmati vízi járműtípust sem. Hasonló kenukat Ausztrália északi partvidékén máshol is ábrázoltak sziklarajzokon, de egyik sem jelenik meg az awunbarnaiakhoz hasonló részletességgel” – tette hozzá Dr. Daryl Wesley, a csapat tagja.