A tengerfenéken állítanak helyre egy római mozaikot
A római kori mozaik Baia részben elsüllyedt, romvárosához tartozik.
A C.S.R. Restauro Beni Culturali szervezet búvárrégészei egy, az olaszországi Baia közelében, a közelmúltban felfedezett római kori mozaik restaurálásán dolgoznak – számol be a Heritage Daily. Az alkotás különlegessége, hogy napjainkban a tenger fenekén található.
Baia részben elsüllyedt romvárosa a Nápolyi-öbölben fekszik, a település az ókorban népszerű üdülőhely volt, ahol számos korabeli híresség megfordult. A város rendkívül fényűző volt, és bizony bűnös élvezetekben is bővelkedett. Mivel a térségben aktívak a vulkánok, az idők során egyes területek kiemelkedtek, míg mások elmerültek, így Baia egy része víz alá került.
A hullámok mozaikjaiként ismert alkotást már 40 éve megtalálták, az üledék azonban utóbb betakarta, ezért ismét elveszett. A Campi Flegrei Régészeti Park csak 2023 januárjában jelentette be, hogy sikerült ismét felfedezni.
A mozaik Baia Portus Julius nevű környékéhez tartozott, és egy előkelő épületet díszített, az alkotáson fehér alapon rózsaszín és fekete csempékkel határolt hullámminták láthatóak. A szakértők jelenleg azon dolgoznak, hogy eltávolítsák a felületről a lerakódásokat, és a csempék színével megegyező habarccsal pótolják a hiányzó részeket.
A kutatók abban bíznak, hogy a helyreállítást követően a mozaik egy víz alatti látványossággá válhat. A helyi park 2002 óta védett, és egy különleges, régészeti és természeti szempontból egyaránt kiemelt jelentőségű területet képez.