Izgalmas leletekre bukkantak az elmerült településnél

Egy olaszországi tóban különleges módon konzerválódott egy több ezer éves lelőhely.

Egy friss tanulmányban Mario Mineo, a Római Sapienza Egyetem munkatársa és kollégái azt írják le, milyen leletekre bukkantak a Róma közelében található, La Marmotta nevű lelőhelynél – számol be a Heritage Daily. Az újkőkori település ma a Braccianói-tóban fekszik 11 méteres mélységben, és a vulkáni tevékenység következtében merült el. A kivételes állapotban konzerválódott lelőhelyet 1989-ben találták meg, azóta több érdekes maradvány is előkerült erre.
A helyszínen feltárt famaradványok alapján a területen legalább 13 ház állt egykor. A zoológiai és a botanikai leletek azt mutatják, hogy La Marmotta lakói mezőgazdasággal foglalkoztak, több állatfajt is tartottak, de vadállatokra is vadásztak. A kutatók úgy vélik, hogy még csak a település mintegy 25 százalékát tudták feltárni.
A legújabb vizsgálatok során fonott kosarak, zsinórok és textíliák maradványaira bukkantak, valamint az előállításukhoz használt eszközök egy részét is megtalálták. A friss eredmények sokat elárulnak a neolitikus társadalom tudásáról. A textiltöredékeket jelenleg is elemzik, a kutatók azt feltételezik, hogy növényi szálakból készültek.
Összesen 28 zsinórdarabot és két cérnaszálat azonosítottak, valamint 43 kosártöredéket, amelyek közül néhány még tartalmaz élelmiszer-maradványokat. Ezen felül szövőszékekhez használt súlyok, orsócsavarok és egyéb, az előállításhoz használt faeszközök is előkerültek, ezek a felfedezések mind árnyalják a korabeliek technológiai fejlettségéről kialakított képet.