12 ezer éves hangszerekre bukkantak

A csontból készült furulyákkal ragadozó madarak hangjait imitálhatták.
Egy új tanulmány alapján ősi fuvolákat találtak az izraeli Ejnan-Mallahánál – számol be a Heritage Daily. A szakértők úgy gondolják, hogy a hangszerekkel ragadozó madarak hangját utánozhatták.
A lelőhely egy, a Natúf-kultúrához tartozó, a paleolitikum és a neolitikum határán létrejött település volt, amely időszámítás előtt 10000-8000 körül épült. A helyi vadászó-gyűjtögető közösség hosszabb időre letelepedett, ez fontos lépés volt a vadászásról és gyűjtögetésről a földművelésre való áttérésben.
Az itt végzett ásatások során több mint 1112 madárcsontot fedeztek fel, köztük hét aerofon hangszerként használt eszközt. A tárgyakat hosszú szárnycsontokból formázták, és 1-4 lyukat alakítottak ki rajtuk az ujjak számára.
Laurent Davin, a Jeruzsálemi Héber Egyetem munkatársa és kollégái szerint a furulyákat több mint 12 ezer éve készítették. A hangszerekkel ragadozó madarak hangját imitálták, a jelzéseket kommunikációra, a zsákmány vonzására és zenélésre egyaránt használhatták. A furulyák többnyire csörgő réce és szárcsa csontjaiból faragták, a frekvenciavizsgálatok alapján a hangszerek vörös vércsék és karvalyok hangját utánozhatták.