Malária gyötörte a Medicieket
A befolyásos család tagjai talán vadászat közben fertőződtek meg.
A Medici család kriptájából származó maradványok vizsgálata alapján a befolyásos család több tagja is maláriában szenvedett – számol be a Live Science. A szakértők azt feltételezik, hogy a Mediciek vadászterületeiken fertőződhettek meg.
A Mediciek óriási hatalomra tettek szert a reneszánsz kori Firenzében, a 16. századtól pedig ők adták a Toszkánai Nagyhercegség uralkodóit. A család halottait a firenzei San Lorenzo-bazilikában temették el, a szerveket a testekből eltávolították, és külön cserépedényekbe helyezték.
Egy, a közelmúltban megjelent tanulmányban a kutatók ezen edények tartalmát elemezték, a vörösvérsejteken pedig parazitaszerű struktúrákat detektáltak. „Tudtuk, hogy a vörösvérsejtek konzerválódhatnak, de arra nem számítottunk, hogy élősködőket látunk majd rajtuk” – mondta Albert Zink, az olaszországi Múmiakutató Intézet igazgatója és a csapat tagja.
A későbbi vizsgálatok feltárták, hogy a paraziták a Plasmodium falciparum faj tagjai, ezek okozzák a maláriát. A szakértők tudták, hogy a 2. vagy 3. századtól a 20. századig problémát idézett elő a betegség a térségben, ám eddig úgy hitték, hogy a fertőzés egy enyhébb, a Plasmodium vivax által okozott változata volt jelen.
A malária miatt az érintett Medicieknél súlyos, lázas betegség alakult ki, az azonban nem egyértelmű, hogy tényleg a fertőzésben haltak-e meg. A család tagjai szerettek a firenzei lápvidéken vadászni, egy ilyen helyszín tökéletes környezet a maláriát terjesztő szúnyogoknak.
A friss eredmények szerint a betegség gyakoribb lehetett a régióban, mint eddig hitték. Érdemes ugyanakkor hozzátenni, hogy a kórokozótól nem maradt fenn DNS, így nem lehet megállapítani, hogy genetikailag mennyiben tért el mostani formájától.