Az El Niño ellen építhetett falat az ősi kultúra
Az észak-perui Muralla La Cumbre egy több száz éves, 10 kilométer hosszú fal.
Szakértők egy csoportja az észak-perui Muralla La Cumbrét vizsgálta – számol be a Heritage Daily. A kutatók arra jutottak, hogy a 10 kilométer hosszú falat azért emelték a csimu kultúra tagjai, hogy védekezzenek az El Niño nevű természetes éghajlati jelenséggel szemben.
A csimu kultúra időszámítás szerint 850-900 körül alakult ki, és a mai Peru északi partvidékét foglalta el. A királyság központja Chan Chan volt, a település a 15. században érte el fénykorát, ekkor a becslések alapján 40-60 ezer lakója lehetett.
A Muralla La Cumbrét a 13-14. században emelhették, a nagy kőfal 10 kilométer hosszan húzódik Cerro Cabrastól a Cerro Campanáig. Az idők során több elmélet is született a struktúra funkciójával kapcsolatban, a legelfogadottabbak alapján Chan Chant védte az inkák inváziójától, vagy ceremoniális útként szolgált.
Gabriel Prieto Burméster, a Huanchaco Régészeti Projekt igazgatója és kollégái a közelmúltban ásatásokat végeztek a helyszínen, és arra jutottak, hogy a Muralla La Cumbre az El Niñótól óvhatta a várost. Ez a szabálytalanul visszatérő, természetes klimatikus jelenség komoly helyi hatásokkal jár, egyes feltételezések szerint több ősi, perui kultúra bukásáért is felelős.
A kutatók közel 2 méter vastag üledék-lerakódásokat találtak, amelyek csak a fal egyik oldalán fordulnak elő. Összesen 12 foltot fedeztek fel, ami 12 éghajlati eseményre utal. Az egyik üledékrétegben talált gyökerek szénizotópos elemzése 1400-1450 közötti dátumot mutatott, ez korban egybeesik egy 2019-es felfedezéssel, akkor Chan Chan közelében 250 gyermek és 40 harcos maradványaira bukkantak. A szakértők úgy gondolják, hogy az érintetteket az El Niñóhoz kapcsolódó természeti katasztrófák ellen, az istenek kiengesztelésére áldozták fel.