Mesterséges intelligencia keresi az ősi lelőhelyeket

Az új algoritmus jelentősen megkönnyítheti a mezopotámiai lelőhelyek felfedezését.

Luca Casini, a Bolognai Egyetem munkatársa és kollégái friss tanulmányukban egy új, a dél-mezopotámiai régészeti lelőhelyek észlelésére alkalmas algoritmust ír le – számol be a Heritage Daily. A mély tanulás lényege, hogy a rendszer magától „tanul” a betáplált adatokból, a megközelítést egyre több területen alkalmazzák. A régészeket például segítheti a tárgyak osztályzásában, a hasonlóságok észlelésében vagy a lelőhelyek felderítésében.
A csapat most az iraki Mejszán kormányzóságban végzett tesztet, ahol a mesterséges intelligencia (MI) 80 százalékos pontossággal azonosította helyesen a lelőhelyeket. A kutatók szerint az archívumokban található több ezer műholdkép elemzése egyébként komoly erőforrást igényelne, az MI azonban jelentősen megkönnyíti a folyamatot.
A kutatók a dél-mezopotámiai árterület ismert lelőhelyeinek adathalmazát használták fel. Gyakorlással kifejlesztettek egy olyan rendszert, amely képes észlelni és körülhatárolni a helyszíneket korábbi betanításai alapján.
Casininiék szerint a megközelítés komoly segítséget jelent. A csapat úgy gondolja, hogy a technológiát a hagyományos, szakértői képvizsgálat kiegészítőjeként lenne érdemes használni, a mesterséges intelligencia ugyanis sok fontos, de egyébként figyelmen kívül hagyott részletet találhat.