Ősi rituáléról árulkodik egy farkas koponyája

Úgy tűnik, az ókori sírrablók sajátos módszerrel próbálták megakadályozni az elhunyt szellemének bosszúját.

Szakértők egy csoportja a romániai Dobrudzsa régiójában vizsgált egy ősi sírhalmot – számol be a Heritage Daily. A kutatók úgy vélik, hogy a nyughelyben talált farkaskoponyát sírrablók helyezték el, hogy megvédje őket az elhunyt szellemétől.
A mintegy 2000 éves sír nagy része a mezőgazdaság miatt elpusztult, a geofizikai felmérések alapján viszont eredetileg akár 75 méter széles is lehetett. A halom közepén egy deszkákkal fedett gödör volt, a halottat itt hamvasztották el egy faépítményben – erről csontmaradványok, egy agyaglámpa töredékei, valamint elszenesedett fadarabok árulkodnak. Hasonló, a római korra datálható hamvasztásos temetkezés nyomait már máshol, többek között a kelet-romániai Hârșovánál is megtalálták.
A sírt az ókorban kirabolták, a fosztogatók pedig egy farkas koponyáját tették egy kőhalomra, amely elzárta rablóárkukat. Dr. Bartłomiej Szymon Szmoniewski, a Lengyel Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajzi Intézetének munkatársa szerint valószínűleg egy ősi rituáléról van szó, amelynek célja a kifosztott tér lezárása, illetve a bent lévő szellem kijutásának és bosszúállásának megakadályozása lehetett. A nyughelyet valószínűleg a trákokkal rokon géták fosztották ki.
A halomban egyébként egy másodlagos sírt is feltártak, itt egy csontváz került elő egy faszerkezetben. A test mellett egy illatszerek tárolására alkalmas edényt, valamint egy, Hadrianus császár uralkodásának idején, időszámítás szerint 125-127-ben vert érmét is felfedeztek. Ezt az elhunyt szájába tették, a pénzzel a halott az alvilág révészének, Charonnak fizethetett.