Ókori hidraulikus struktúrákat találtak a Nílusnál

Úgy tűnik, a régió lakói 3000 éve formálják a folyót.

Egy új tanulmány alapján a korai hidraulika példája lehet az a hatalmas, nem egybefüggő falhálózat, amely a Nílusnál, Egyiptom és Szudán területén húzódik – számol be a Nyugat-Ausztráliai Egyetem oldala. A rendszer az ókori egyiptomi-núbiai kapcsolatok megértésében is segíthet.
„Ez a hihetetlenül hosszú élettartamú hidraulikus technológia döntő szerepet játszott abban, hogy a közösségek több mint háromezer éven át élelmiszert állítsanak elő és boldogulhassanak Núbia kihívásokkal teli tájain” – mondta Dr. Matthew Dalton, a Nyugat-Ausztráliai Egyetem munkatársa és a csapat tagja. Az érintett folyami gátak több mint 2500 évvel ősibbek, mint az eddigi legrégebbi ilyen típusú, a kínai Sárga-folyónál talált struktúrák.
A nemzetközi kutatócsapat a Nílus-völgy egy több mint 1100 kilométer hosszú szakaszán térképezte fel a falakat. A szakértők műhold- és drónképeket elemeztek, a helyszínen folytattak vizsgálatokat, valamint korabeli forrásokat is tanulmányoztak, összesen pedig mintegy 1300 gátat találtak.
Több száz építmény ma az Asszuáni-gát által kialakított víztározóban nyugszik. A falak közül néhány a Nílus már kiszáradt csatornáiban található, ezeket a helyszínen részletesebben is meg tudták vizsgálni. A szerves anyagok datálása alapján a legkorábbi struktúrák 3000 évesek lehetnek.
Dalton szerint a falak a folyó éves áradásakor termékeny iszapot fogtak fel, ami nagyban segítette a mezőgazdaságot. A technológiát elsőként az őslakos núbiai közösségek, valamint az egyiptomi Újbirodalom fáraói által alapított városok alkalmazták. Szudániakkal beszélgetve a szakértők azt is megtudták, hogy hasonló falakat még az 1970-es években is emeltek a térségben.
A kutatócsoport egészen nagy, akár öt méter vastag és 200 méter hosszú struktúrákat is azonosított a Nílusban, amelyek a folyó áramlását irányították, és segítették a hajók mozgását. Ily módon ezek a falak megkönnyítették Egyiptom és Núbia összekapcsolódását.