Bronzkori ábrákat talált egy férfi kirándulás közben

Az alkotásokat egy mobiltelefonos alkalmazásnak köszönhetően tudta felfedezni.

Bronzkori ábrákra bukkant egy férfi egy családi túra során a norvégiai Østfold térségében – számol be a Heritage Daily, amely felvételeket is közölt. Tormod Fjeld különös árnyalatokra lett figyelmes egy sziklafalon, miközben megálltak pihenni. A férfi a telefonján lévő egyik alkalmazást hívta segítségül, addig állítgatta rajta a képszűrőket, amíg ki nem rajzolódott egy hajó és a rajta utazó evezősök, egy állat, illetve több emberi alak képe.
Østfold Norvégia egyik legrégebb óta lakott régiója, a térségben az idők során számos ősi sziklarajzot, ábrát és sírt találtak. Fjeld a felfedezést követően értesítette a hivatásosokat, Jone Kile-Vesik sziklarajz-specialista az NIKU norvég örökségkutató intézettel munkatársaival a helyszínen is megvizsgálta a lelőhelyet.
A szakértők szerint az ábrák a bronzkorból származnak, és a legősibb sziklarajzok közé tartoznak, amelyeket a környéken valaha megtaláltak. Skandináviában a bronzkor időszámítás előtt 2000 körül kezdődött a bronzeszközök megjelenésével, a bronzmegmunkálás viszont csak időszámítás előtt 1750 környékén kezdett el terjedni.
Az alkotások védelme érdekében a pontos lelőhelyet nem hozták nyilvánosságra, csak annyi derült ki, hogy Moss község térségében található. Az ábrák elkészítéséhez használt pigmentek igen sérülékenyek, akár az emberi érintés is visszafordíthatatlan károkat okozhat bennük.