Több ezer éves szentélyt találtak Hollandiában
Az építményt a Stonehenge-hez hasonlóan a naphoz igazították.
Holland régészek egy 4500 éves szentély maradványaira bukkantak – számol be a Live Science. A struktúra földdombjai a napfordulók és napéjegyenlőségek idején a naphoz igazodnak, a szakértők szerint az építményt temetkezésre és rituálékra használták 800 éven át.
A három halom közül a legnagyobban olyan férfiakat, nőket és gyerekeket helyeztek nyugalomra, akik időszámítás előtt 2500-1200 között haltak meg. A teljes lelőhely 3,8 hektáros, összesen több mint 80 személy maradványait tárták fel – volt, akit eltemettek, másokat hamvasztottak.
Bár az építményben nincsenek kőtömbök, a kutatók úgy gondolják, hogy hasonló funkciót láthatott el, mint a világhírű Stonehenge. A napfordulók és nap-éj egyenlőségek nyomon követése nemcsak rituális okok, hanem például a vetés és aratás idejének kiszámítása miatt is fontos volt. A régészek a közelben egy ősi mezőgazdasági helyszín nyomait is feltárták.
A lelőhelyet még 2016-ban találták meg Medelnél, az ásatások pedig egy évvel később kezdődtek. A környéken megannyi leletet fedeztek fel, amelyek a kőkorszakból, a bronzkorból, a vaskorból, a római időszakból és a középkorból származtak. A leletanyag vizsgálata hat évet vett igénybe.
A helyszínen megannyi érdekességre bukkantak, a legősibb részen például egy női sírban egy mezopotámiai eredetű üveggyöngy is előkerült. Úgy tűnik, a térség 4000 évvel ezelőtti lakói kapcsolatban álltak 5000 kilométerre lévő kultúrákkal is.