Elveszett maja várost találtak a dzsungelben

A romváros meglehetősen nagy, és piramisszerű épületek is tartoznak hozzá.
Egy korábban ismeretlen maja város romjaira bukkantak Mexikóban, a Yucatán-félszigeten – számol be a ScienceAlert. A lelőhely az Ocomtún nevet kapta, ami kőoszlopot jelent, a településen terek, nagy, piramisszerű épületek, kőoszlopok, egy labdapálya, illetve koncentrikus gyűrűk mintájában elrendezett építmények állnak. Az oszlopok eredetileg felsőbb termek bejáratait jelölhették.
A helyszíni vizsgálat előtt a kutatók lidarral végeztek megfigyelést, a technológia lényege, hogy a visszaverődő lézer segítségével felmérhetik az egyébként növényzettel borított felszínt is. „A legnagyobb meglepetésnek az bizonyult, hogy a lelőhely egy magasan fekvő félszigeten található, amelyet kiterjedt vizes élőhelyek vesznek körül” – mondta Ivan Šprajc, a Szlovén Tudományos és Művészeti Akadémia munkatársa és a csapat tagja.
A lelőhely mintegy 50 hektáros, és hatalmas épületek tartoznak hozzá – az egyik piramisszerű struktúra mintegy 15 méter magas. Ocomtún fontos regionális központ lehetett időszámítás szerint 250 és 1000 között, ez a maja civilizáció klasszikus korszaka volt.
A maják hosszú időn át domináns kultúrát alkottak Dél-Amerika nagy területein, a 9. században azonban jelentős hanyatlás kezdődött, amelynek hátterében belső konfliktusok és éghajlati tényezők állhattak. A kultúra ugyanakkor fennmaradt, az utolsó maja várost a 17. században foglalták el a spanyolok.