Megtalálhatták Hernán Cortés egyik hajóját

A vitorlást 1521-ben építhették a hódító spanyolok.

A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) csapata egy 400 éves, fából készült hajó maradványait tárta fel Chalco de Díaz Covarrubiasban – számol be a Heritage Daily. Az ásatások során hét darab, egyenként 1 méter hosszú és 25 centiméter széles fadarabra bukkantak, az anyagok az Új-Spanyolország nevű kolonizációs terület korából származnak, amelyet az Azték Birodalom 1521-es bukása után alapítottak.
A korszakban a környéken húzódott a Chalco-tó, amely egyike volt a régió összekapcsolódó öt nagy tavának. A több kisebb víztömeget is magába foglaló rendszer rendkívül fontos volt a térség ősi kultúráinak.
A fák külső görbülete alapján a kutatók azt feltételezik, hogy egy brigantine-ról származhatnak, ez egy kétárbócos vitorlástípus volt, amelyet a hódító spanyolok is használtak. A történelmi beszámolók szerint a konkvisztádorok 1521-ben a tavak és a környező települések, így Tenochtitlán elfoglalására sekély merülésű brigantine-ekből álló flottát építettek. A vitorlásokat azon hajók és egyéb felszerelések mentett anyagából hozták létre, amelyeknek elpusztítását Hernán Cortés rendelte el 1519 áprilisában, miután partra szállt Vera Cruznál.
Az INAH ásatásai egy település maradványait is feltárták 2,5 méteres mélységben. A lelőhely a Chalco-tó északkeleti partján, az ősi, a tlatilcói kultúrához köthető város, Tlapacoya romjai közelében feküdt.