Ősi rituális központot találtak Lengyelországban

A palánk- és árokrendszerből álló struktúrát a neolitikum idején emelték.

Egy ősi rituális központra bukkantak a közép-lengyelországi Kaczków közelében – számol be a Heritage Daily. A lelőhelyet akkor fedezték fel, amikor drónokkal fésültek át több helyi mezőt. A térségben nemrégiben tapasztalt szárazság miatt a talajban lévő nedvesség változása olyan mintákat rajzolt ki a növényzetben, amelyek megmutatták az emberi struktúrát.
A lelőhely belsejét két, részleges palánkgyűrű alkotja, amelyet három, félköríves árok vesz körül. A neolitikum idején Közép-Európa-szerte létrehoztak hasonló típusú körkörös sáncokat, ezeket az időszámítás előtti 5. évezred elejétől a közepéig számos olyan kultúrához kötik, amelyek a vonaldíszes kerámia kultúrájából fejlődtek ki.
A lelőhelyek pontos funkciójával kapcsolatban csak találgatni lehet, de nagyon valószínű, hogy kultikus célokat szolgáltak, például naptárként vagy csillagvizsgálóként használták őket. Számos ilyen struktúrát a napfordulókhoz igazítottak. Noha a közép-európai neolitikus körárok-rendszerek látszólag hasonlítanak a Brit-szigetekre jellemző henge-ekre, nem állnak közvetlen rokonságban, előbbiek pedig mintegy 1800 évvel ősibbek.
A Kaczków környéki területet 2021 óta tanulmányozzák a régészek. A korábbi ásatásokon és felméréseken hosszúkás, trapéz alaprajzú házakat találtak, a környéken eddig mintegy 160 építményt dokumentáltak. Jerzy Czerniec vezető régész, a Lengyel Tudományos Akadémia munkatársa szerint úgy tűnik, hogy a struktúrák egy központi pont köré koncentrálódnak, éppen itt fekszik a rituális központ. A kutató azt feltételezi, hogy az emlékmű a nyári napfordulóhoz kapcsolódó obszervatóriumként használták.