Kenut és csontokat találtak egy mexikói barlangban

A szakértők szerint a helyszínen a maják szertartást hajthattak végre.
Egy fából készült kenut, valamint emberi és állati csontokat találtak egy ősi, mexikói maja város, Chichén Itzá közelében – számol be a Live Science. A leletek rituáléra utalhatnak.
A maradványokat még 2021-ben fedezték fel búvárok egy víz alatti barlangban, 4,6 méteres mélységben. A régészek utóbb 38 csontra, köztük egy emberi lábközépcsontra, illetve tatu-, kutya-, pulyka- és sasmaradványokra bukkantak.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) szerint a kenut egy szertartás során, szándékosan helyezhették el a barlangban. Az övesállatok, azaz tatuk ügyes úszók, és képesek sokáig visszatartani a lélegzetüket, felhasználásuk talán az állatok alvilágba való belépésére utal.
A maják úgy vélték, hogy a barlangok és a kútszerű karsztképződmények, az úgynevezett cenoték átjárók a túlvilágra. Kultúrájukban az övesállatokat a jaguár képű, tatupáncélra emlékeztető fejfedőt viselő L isten megtestesülésének tartották. Alexandra Biar, a francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont (CNRS) és a csapat tagja szerint ismernek olyan ábrázolások, amelyeken a tatuk az istenek lábtartó zsámolyaként jelennek meg.
A szakértők szerint a helyszínt nagy valószínűséggel rituális célokat szolgált, a kenu felépítése alapján nehéz lett volna navigálni vele. A járművet eredetileg 9-10. századinak gondolták, a frissebb eredmények alapján viszont 16. századi lehet.