Bronzkincsekre bukkant egy svájci fémkereső
A leletek időszámítás előtt 1200 és 1000 között készültek, a tárgyakat áldozatként mutatták be.
Több mint 80 bronztárgyból álló leletegyüttesre bukkantak a svájci Graubünden kanton területén – számol be az Arkeonews. A maradványok az időszámítás előtt 1200 és 1000 közötti periódusból származnak.
A Graubündeni Régészeti Szolgálat 2021-ben indított el egy új projektet, amelynek célja, hogy szisztematikusan átvizsgálják a régiót a rómaiak helyi harcainak nyomait keresve. A bronzkori tárgyakat egy alpesi kereskedelmi útvonal mellett fekvő ősi település közelében fedezték fel.
A leletegyüttest még 2022 októberében találták meg, de csak most ismertették. A felfedezés egy önkéntes fémdetektorosnak köszönhető, aki az észlelés után értesítette a kutatókat. A tárgyakat a korabeliek szándékosan megrongálták, fadobozba tették, bőrbe csomagolták, majd egy völgyben elásták.
A leletek többsége a régió korabeli fémkészítéséhez kötődik. A tárgyak között több nyers rézdarab, sarló, fejsze, egy fűrész egy része és ékszerdarabok is megtalálhatóak, a leleteket áldozatként rejthették el. „A régióban egyedülálló felfedezést követő átfogó tudományos vizsgálat minden bizonnyal messzemenő betekintést nyújt majd a késő bronzkori kultúra gazdaság- és tájtörténetébe” – mondta Thomas Reitmaier helyi régész.
A lelőhely, amely a mai Surses közelében fekszik, nem ismeretlen a kutatók előtt: a környéken korábban számos római kori maradvány került elő. A leletek többsége katonai jellegű, úgy tűnik, a helyszínen a későbbi Tiberius császár csapatait vezetve ütközött meg egy környékbeli törzzsel időszámítás előtt 15-ben.