Több tucat csontvázat találtak a sivatagban

A két sírban összesen legalább 50 csontvázat találtak, a maradványok nőktől származhatnak.

Egy új tanulmány alapján több tucat 2500 éves csontvázat tártak fel az izraeli Negev-sivatagban – számol be a Live Science. A maradványok a korabeli emberkereskedelem áldozatául esett nőktől származhatnak.
A csontvázak két nyughelyből kerültek elő, a leletek legalább 50 emberhez tartoznak. A sírok egy egykor forgalmas kereszteződésnél fekszenek, ahol változatos kultúrák karavánjai haladtak át. A lelőhelyet még 2021-ben fedezték fel egy építkezést megelőző ásatáson. A Negev-sivatagban a korszakból többnyire halomsírok ismertek, a mostani nyughelyek viszont szögletesek, az egyik 7-szer 7, a másik 4,5-szer 4,5 méteres.
„Ilyen típusú sírokat eddig még sohasem találtak a régióban, és nem kapcsolódnak semmilyen településhez” – mondta Tali Erickson-Gini, az Izraeli Régészeti Hatóság munkatársa. A nyughelyek két fontos ősi útvonal kereszteződésében vannak, amelyek nyugatról keletre, Egyiptomból a Holt-tenger medencéjétől délre fekvő Negevbe, Dél-Jordániába és az Arab-félszigetre vezettek.
A sivatagi környezetben az utak mentén viszonylag gyakoriak voltak a halálesetek, és emiatt a korabeli temetkezések sem ritkák. Elképzelhető, hogy a kereszteződéseket szent helyeknek tekintették.
A közelmúltban feltárt két sírban különböző kultúrákhoz tartozó személyek nyugodtak. Egyes tárgyak arra utalnak, hogy az elhunytak nők, ezt azonban még meg kell erősíteni. Az egyik lehetséges magyarázat, hogy az érintettek Gázában vagy Egyiptomban megvásárolt, Arábiába szánt nők voltak, a régió ősi emberkereskedelméről vannak források. Néhány csontváz maradványa arra utal, hogy elmozdították őket, talán azért, hogy helyet teremtsenek az újabb holttesteknek.