Izgalmas leletekre bukkantak Hallstattnál

A kutatók egy hamvasztásos sír maradványait tárták fel, többek között ősi szövetdarabok is előkerültek.

A Bécsi Természettudományi Múzeum (NHM) régészei egy bronzékszereket és ritka textiltöredékeket tartalmazó hamvasztásos írt tártak fel Hallstattnál, egy kora vaskori (időszámítás előtt 800-550) lelőhelynél – számol be a múzeum közleménye. A helyi sóbányánál folyó ásatás során számos új leletre bukkantak, a legfigyelemreméltóbb azonban a hamvasztásos sír. A nyughely több jó állapotú tárgyat is őrzött.
Hallstattnál már az őskorban is folyt sókitermelés, a város adja a késő bronzkorban kialakult hallstatti kultúra nevét. A most megtalált sír egy későbbi, vaskori temetőben fekszik, a lelőhelyet már a 19. század közepén felfedezték.
Johann Rudorfer, a bécsi Természettudományi Múzeum munkatársa szerint a sírba tett ruhák és ékszerek elképesztő állapotban konzerválódtak. „A területet a 19. században kiterjedten vizsgálták régészetileg, de bizonyos részletekre, például a sírszerkezetre kevés figyelmet fordítottak” – tette hozzá.

A leletek között szerepel egy bordázott karkötő, vékony drótspirálok – amelyek valószínűleg egy brossból származnak –, egy bronzpenge a fa markolatának nyomaival, valamint egy vasdarab, amelyet övcsatként azonosítottak. A szakértők csak akkor ismerték fel a megmaradt szövettöredékeket, amikor a tárgyakat közelebbről is megvizsgálták. A darabkák lehetnek az első régészeti bizonyítékok arra, hogy textilzsákokat használtak az elhamvasztott maradványok tárolására.
A kutatók állati csontokat is találtak, amelyekről azt gondolják, hogy a túlvilági élethez szükséges táplálékot jelenthették. Emellett egy bronz késpengére és egy vaslemezdarabra bukkantak. Úgy tűnik, a tárgyakat szándékosan megrongálhatták, és egy rituálé keretében ajánlhatták fel.