Több ezer éve is léteztek női vezetők
A szakértők korábban úgy gondolták, egy kőrézkori férfi vezető sírját tárták fel Spanyolországban.
2008-ban egy előkelő, 3200-2200 éve élt személy csontvázára bukkantak az Ibériai-félszigeten, Spanyolországban. A kutatók hosszú ideig úgy vélték, hogy az elhunyt férfi volt, egy új tanulmány alapján azonban nő lehetett – számol be a Live Science.
A halottra a szakértők eddig elefántcsont-kereskedőként hivatkoztak, Marta Cintas-Peña, a Sevillai Egyetem munkatársa és kollégái ugyanakkor már elefántcsont-hölgynek nevezik. Az elhunyt koponyája körül különböző tárgyakat, köztük elefántagyart, tűzkövet, strucctojáshéjt, borostyánt és egy hegyikristályból készült tőrt találtak.
Korábban a rosszul konzerválódott medence alapján határozták meg az érintett nemét, a csapat viszont most más módszert alkalmazott. A szakértők a fogzománcon végeztek peptidelemzést, hogy kiderítsék, tartalmazza-e az X-kromoszómán található AMELX gént. Két fog tesztelése után kimutatták a gént, amiből megállapítható, hogy az elhunyt nő volt.
A halottról nem sokat tudni, de az megállapítható, hogy magas státuszú volt. „Ebben az időszakban a nyugat-európai társadalmakban a vezetés új formái kezdtek kialakulni. Olyan vezető volt, aki a királyok és királynők előtt élt, a státusza pedig nem volt öröklött, ami azt jelenti, hogy személyes eredményei, képességei és személyisége alapján lett vezető” – mondta Leonardo García Sanjuán, a Sevillai Egyetem munkatársa és a csapat tagja.
Sírjának különlegessége, hogy egyedül az ő maradványait őrizte, ami ritka volt a kőrézkori Ibériai-félszigeten. Ez kiemelt szerepéről árulkodik, ahogy a nyughelyből előkerült tárgyak sokasága is.