A mongolok idejéből származó mauzóleumot találtak

A Kazahsztánban feltárt lelőhely az Arany Horda idejére datálható.

A 15. századra, az Arany Horda korára datálható mauzóleum maradványait fedezték fel a kazahsztáni Akmola régiójában, a korgalzsini körzet területén – számol be az Arkeonews. A térségben korábban már több korabeli síremléket is feltártak, ez a harmadik hasonló lelőhely a korgalzsini körzetben.
Az építmény nyolcszögletű, az egyes oldalak hossza valamivel meghaladja az 1,5 métert, a struktúra átmérője pedig körülbelül 4,5 méter. A mauzóleum tégláit mészhabarccsal rögzítették, a szakértők úgy gondolják, hogy a helyszínt egykor zarándokok látogatták. Szemben egy sír is feküdt.
Mivel a mauzóleum mezőgazdasági területen fekszik, állapota nem túl jó. Emberi maradványokat nem fedeztek fel, és úgy tűnik, hogy a lelőhely korábban sírrablók áldozatává vált. Ennek ellenére bizonyos háztartási tárgyak előkerültek, amelyek segíthetnek jobban megérteni a korabeli mindennapokat.
Az Arany Horda egy mongol állam volt a mai Délnyugat-Oroszország, Ukrajna és Kazahsztán területén, amely eredetileg a Mongol Birodalom része volt, majd annak örökösévé vált. Az állam első kánja a magyar történelemből, a tatárjárás miatt is jól ismert Batu kán volt.