Újabb leletekre bukkantak a varsói gettóban
A kutatók ezúttal egy egykori műhely, valamint annak tárgyait fedezték fel.
Szakértők egy csoportja az egykori varsói gettó területén dolgozva egy műhely maradványaira bukkant – számol be a Heritage Daily. A varsói volt a legnagyobb gettó a második világháború idején, az 1940 novemberében kialakított, elkerített, csupán 3,4 négyzetkilométeres területen mintegy 460 zsidó származású személy élt embertelen körülmények között.
A gettó lakóinak koncentrációs táborokba való szállítása 1942 nyarán kezdődött. A gettót 1943 májusában számolták fel, ekkoriban még egy felkelés is kitört a területen.
A régészek a közelmúltban a mai Anielewicza utcában folytattak ásatást, és egy korabeli műhelyt fedeztek fel. Az épületben evőeszközöket, díszeket és emblémákat készítettek, a műhely a háború előtt és alatt is működött, ezt bizonyítja a német birodalmi sas képével ellátott evőeszközök megtalálása. „Ez a felfedezés azért egyedülálló, mert a műhely szinte teljesen megmaradt. A fapadló és a gépek alapjai is konzerválódtak” – mondta Michał Grabowski régész.
A fapadló alatt a régészek háború előtti makówki (mákos guba) csomagolását, egy könyv egy részét, valamint az 1935-ben megnyitott Fiat-gyár dolgozói által viselt jelvény töredékét tárták fel. A kutatók a Dror nevű zsidó szervezet emblémáit is megtalálták, a csoport a Palesztinába induló fiatalok felkészítését segítette. A Dror tagjai utóbb csatlakoztak az ellenállási mozgalomhoz, illetve részt vettek a varsói gettófelkelésben.