Ritka kőre bukkant egy csapat önkéntes

Ez a második újkőkori csiszolószikla, amelyet Angliában valaha felfedeztek.

Különleges kőre bukkantak a délnyugat-angliai West Country régiójában – számol be a The Guardian. A szikla először talán nem tűnik kivételesnek, a laikus szem nem sok érdekeset fedez fel rajta, a kő egyik sima, fényes bemélyedése azonban árulkodó a régészek számára.
A szikla egy ritka, az újkőkorra datálható csiszolókő, azaz polissoir. A tárgyat mintegy 5000 évvel ezelőtt arra használták a térség lakói, hogy megcsiszolják különböző, a mindennapjaik során elengedhetetlen kőeszközeiket. A lelet csupán a második, eredeti helyén megmaradt polissoir, amelyet Angliában valaha megtaláltak – a legutóbbit az 1960-as években fedezték fel.
A kő a véletlennek köszönhetően került elő, amikor önkéntesek egy csoportja megtisztította a helyi sziklákat a növényzettől. Anne Teather és Jim Rylatt, a Past Participate CIC nevű nonprofit örökségvédelmi szervezet igazgatói maguk is kilátogattak a helyszínre, Rylatt ismerte fel végül a szikla jelentőségét. „Biztosan sok száz, ezer órát töltöttek itt csiszolással” – nyilatkozta a szakértő.
Teather szerint a polissoir közel feküdt egy egykori, ősi úthoz. „El lehet képzelni, ahogy az emberek a kőhöz járnak fejszét csiszolni. Ez nem feltétlenül egy település, hanem inkább egy olyan hely volt, ahová az emberek ellátogattak, amelyen keresztülmentek” – mondta Teather.
A megtalálását követően a kutatók úgy döntöttek, alaposabban is megvizsgálják a csiszolókő környezetét. „Ez egy rendkívül izgalmas és ritka felfedezés ezen a kevéssé ismert történelmi tájon, amely lehetőséget ad arra, hogy megismerjük a kő használatát és az azt használó közösségeket” – állapította meg Sasha Chapman, a Historic England műemlékvédelmi felügyelője.