Hurrikánok veszélyeztetnek egy különleges lelőhelyet
A louisianai erdőben található helyszín sokat elárul az őslakosok kultúráiról.
Régészek egy csoportja egy louisianai erdő mélyén nyugvó, 12 ezer éves lelőhelyet próbál megmenteni – számol be az AP. A kőeszközök, lándzsahegyek és más tárgyak egyre veszélyeztetettebbekké váltak a hurrikánok, áradások és fosztogatók miatt. A megmentett anyagokat kiválogatják, katalogizálják és megvizsgálják.
A munka idén nyáron kezdődött a Kisatchie Nemzeti Erdőben, úgy tűnik, hogy a lelőhely az őskorban folyamatosan lakott terület volt, amit a kőszerszámok és kerámiák széles skálája bizonyít. A tárgyak különböző őslakos kultúráktól származnak, és egészen az európaiak érkezéséig nyomon követhetőek.
A helyszínt még 2003-ban találták meg földmérők, a 2020-as Laura és a Delta hurrikánok után a védett erdő tisztviselői úgy döntöttek, mentési ásatásokat kell kezdeni. „A fosztogatások és a hurrikán okozta károk közepette tényleg fennállt a veszélye, hogy idővel elveszítjük ezt a lelőhelyet” – mondta Matthew Helmer, az Egyesült Államok Erdészeti Szolgálatának régésze.
Az előkerült leletek az 1492 előtt élt népek történetét mutatják be több mint 10 ezer évre visszamenőleg. Mark Rees, a Lafayette-i Louisiana Egyetem régészprofesszora és a Louisiana Public Archaeology Lab igazgatója számára a mostani egészen örvendetes lehetőség, a kutató ugyanakkor sajnálja, hogy a munkát akadályoztatják azok, akik engedély nélküli ásatásokat végeztek, és anyagokat vittek el. „Olyan, mintha besétálnék egy levéltárba, ahol találnék egy ritka, egyedülálló könyvet, amely megelőzi magát az írást is, és mintha abból a könyvből kitépnék egy lapot, majd elsétálnék vele” – nyilatkozta a szakértő.