Ősi arany ékszerre bukkant egy fémdetektoros
A 3000 éves dísz elkészítéséhez komoly szakértelem kellett.
3000 éves aranytárgyat talált egy fémdetektoros egy mezőn az angliai Essex megyében, Mistley közelében – számol be az Arkeonews. A lelet egy úgynevezett torques töredéke, ez többek között a kelták jellegzetes nyakperece volt. A díszt a védelme érdekében kinccsé nyilvánították, ez azt jelenti, hogy fel kell ajánlani egy múzeumnak eladásra, a Colchesteri Múzeumnál bíznak benne, hogy sikerül megszerezniük a darabkát.
A kutatók szerint a tárgy a középső bronzkorból maradt fenn, és időszámítás előtt 1300 körül készíthették. A torquest három éve fedezte fel egy amatőr, aki azonnal értesítette a hivatásosokat. A British Museum vizsgálata szerint a nyakperec legalább 75 százalékban aranyból, 18 százalékban ezüstből és némi rézből áll, a darabka közel 15 centiméter hosszú.
A hasonló felfedezések sokat elárulnak arról, hogy miként fejlődött a fémmegmunkálás az idők során a mai Nagy-Britannia területén. Azt nem tudni, hogy a töredék véletlenül vagy szándékosan került-e a földbe.
Lori Rogerson önkéntesekkel dolgozó örökségvédelmi tiszt szerint az ékszer egészen kivételes állapotú, mintha tegnap készült volna. „A bronzkori aranytárgyak ritkák Essexben. Mindig jó dolog prehisztorikus arannyal dolgozni, de emlékeztetnünk kell magunkat arra, hogy ez a lelet több mint 3000 éves” – mondta a szakértő. Rogerson szerint a díszt egy magasan képzett aranyműves készítette, aki pontosan tudta, hogyan lehet meghajlítani az anyagot.