Egy szekérhajtó több ezer éves sírjára bukkantak
Az elhunytat speciális, a gyeplő rögzítésére alkalmas övvel temették el.
Egy 3000 éves szekérhajtó sírját találták meg Szibériában – számol be a Live Science. A felfedezés az első bizonyíték arra, hogy a korabeli régióban lovak által húzott szekereket is használtak.
A maradványokat egy jellegzetes, kampós fém övcsatlakozással együtt temették el, a tárgy lehetővé tette az érintettnek, hogy a gyeplőt a derekára kösse, ezzel szabaddá téve a kezét. Ilyen típusú leletek kínai és mongol sírokból már előkerültek.
Alekszej Timoscsenko, az Orosz Tudományos Akadémia Régészeti és Néprajzi Intézetének munkatársa szerint a tárgyat eredeti helyén, az illető derekánál találták meg a háborítatlan sírban. „Ez a tény, valamint a kínai sírhalmok közvetlen analógiái lehetővé teszik számunkra, hogy egy kicsit magabiztosabban határozzuk meg a céljukat” – tette hozzá.
@dirtdiaries_ Archaeology news: tomb of the charioteer? 🏺 #history #archaeology #ancient #prehistoric #ancienthistory #anthropology #fyp #siberia #greenscreen ♬ Siren – Filip Lackovic
Timoscsenko vezette a legutóbbi expedíciót a szibériai Hakasz Köztársaság Aszkizi járásában, ahol az orosz régészek már több éve ásatásokat végeznek egy vasútvonal bővítését megelőzően. A csapat ebben a hónapban fedezte fel a nyughelyet és más sírokat Kamista falu közelében.
Oleg Mitko, a Novoszibirszki Állami Egyetem régésze, aki tanácsadóként segítette Timoscsenkóékat, elmondta, hogy a szekérhajtó övéhez hasonló tárgyakat már korábban is találtak, de sokáig nem értették funkciójukat. „Az orosz régészetben ezeket sokáig PNN-nek, ismeretlen rendeltetésű tárgyaknak nevezték” – tette hozzá. A közelmúltban, Kínában feltárt leletek végül segítettek megmagyarázni a tárgyakat.
A szibériai sírban szekérmaradványokra nem bukkantak. A nyughely egy, a főként marhapásztorkodással foglalkozó lugavi kultúrához kötődő halom, amelyben egy bronz kés és ékszerek is voltak.