Örökre elveszhetnek Törökország kivételes sziklasírjai
A 2700 éves lelőhely Törökországban egészen különlegesnek számít, de hiába védett, egyre pusztul.
Az elhanyagoltság miatt pusztulhatnak el az észak-törökországi Donalar 2700 éves, különleges sziklasírjai – számol be az Arkeonews. A helyszín mintegy 10 kilométerre található Pompeiopolisz ősi városától.
Szakértők egy csoportja a közelmúltban felmérte a térség műemlékeit, így a donalari nyughelyeket is. A sírok Törökországban egyedülállóak, számos, különböző kultúrák által kialakított állatfaragványok díszítik belsejüket.
A sírokban végzett vizsgálatok felfedték, hogy a nyughelyek rossz állapotúak: betontörőkkel rongálták meg belsejüket, a mennyezetükön pedig az elhanyagoltság miatti repedések és vízszivárgások alakultak ki. A kutatók olyan falba kalapált, ősi fémeszközöket is találtak, amelyeken két oroszlánfigura látható. Az egyik oroszlán sértetlen, a másik viszont gyakorlatilag megsemmisült. A csapat kincsvadászok és illegális ásatások nyomait is azonosította.
Noha a lelőhely védettnek számít, nem kapja meg a szükséges figyelmet. Az elhanyagoltság súlyos következményekkel jár, szép lassan elpusztulnak a felbecsülhetetlen értékű emlékek.
Lütfi Gültekin, taşköprüi önkormányzat kulturális és szociális ügyekért felelős igazgatóhelyettese szerint a donalari sziklasírok történetük és az állatfigurák miatt példátlanok Anatóliában. A nyughelyek homlokzata mintegy 10 méteres magasságban, egy sziklába vájva található, e mögött egy kisebb, középső kamra fekszik. A helyszínt különböző korokban használták.