16 ezer éve elzárt barlang bejáratára bukkantak
A szakértők abban bíznak, hogy a jégkori barlangban akár ősi eszközöket is felfedezhetnek.
Egy, a jégkorszak óta elzárt barlang bejáratára bukkantak Németországban – számol be az Arkeonews. Az üreg Engen közelében fekszik, a képződménybe legalább 16 ezer éve nem lépett ember.
Magát a barlangot már az 1970-es évek óta ismerték a régészek, mostanáig azonban nem találták meg az eredeti bejáratot. Annak idején egy szennyvízcsatorna építése során véletlenül ütöttek lyukat a mennyezetbe, az üreget viszont ezt követően nem vizsgálták tovább.
A legújabb ásatások 2021-ben kezdődtek, a hathetes munka során a szakértők újabb adatokat gyűjtöttek, ám az eredeti bejáratot továbbra sem fedezték fel. Idén áprilisban aztán a Heidelbergi Egyetem részvételével geofizikai méréseket végeztek, és megállapították, hogy a formáció a véltnél jóval nagyobb. A kutatók most úgy gondolják, hogy az üreg több méter magas és húsz méter mély lehet. A szakértők a bejáratot is lokalizálták, amely eddig föld alatt volt.
Dr. Yvonne Tafelmaier, a Tübingeni Egyetem munkatársa szenzációsnak nevezte a felfedezést. A kutató szerint egyedülálló helyzetről van szó, hiszen ritkán találni olyan lelőhelyet, amelyet eddig alig vizsgáltak. A környéken több, hasonló korú lelőhely is fekszik, melyekből értékes maradványok kerültek elő, a szakértők abban bíznak, hogy az új barlang is izgalmas felfedezéseket tartogat.
Tafelmaier szerint már tudják, hogy a helyszínen településmaradványok vannak, és remélhetőleg eszközök, ékszerek és művészeti leletek is előkerülhetnek. Az üreg bejárata még vastag földréteg alatt található, ezt a lelőhely védelme értekében egyelőre megtartják, de jövőre a csapat szeretne behatolni.