Több száz éves, kiváló állapotú kardot találtak

A középkori szablyát amatőrök fedezték fel Kirgizisztánban.

Egy több száz éves szablyát találtak Kirgizisztán Talasz régiójában, az Amanbaev nevű falunál – számol be az Arkeonews, ahol a tárgy fotói is láthatóak. A fegyvert három testvér, Csingiz, Abdilda és Kubat Muratbekov, valamint Nurdin Dzsumanalijev fedezték fel, akik aktívan foglalkoznak régészettel. A három testvér az elmúlt év során mintegy 250 leletet adott át a Manasz Ordo történelmi park múzeumi alapjának.
A kardot június 4-én találták meg, a tárgy a középkori művészet kiemelkedő példája, és nemcsak Kirgizisztánban, hanem egész Közép-Ázsiában kivételesnek tekinthető. A lelet remek állapotú, jól megmutatja készítője ügyességét.
A szablya különböző részei, így a markolat és a penge is ép. Ez a kardtípus a 12. században, a mai Iránban jelent meg, majd Marokkótól Pakisztánig elterjedt. Ívelt formája muszlim eredetre utal, sokban hasonlít az indo-iráni térségben elterjedt samsirokra, amelyek nagy méretük ellenére meglehetősen könnyűek voltak.
A kirgizisztáni kard teljes hossza 90 centiméter, mellette egy fémolvasztáshoz használt edényt, illetve egy érmét is felfedeztek. Hasonló pénzeket használtak a régióban a 11. században.