A Homo sapiens új vérvonalára bukkanhattak
Különleges csont került elő egy franciaországi barlangból, amely látszólag nem neandervölgyi vagy modern embertől származik.
Egy új tanulmány alapján a Homo sapiens egy eddig ismeretlen vérvonalától származó csontot találhattak a franciaországi Grotte du Renne-ben – számol be az Arkeonews. Az ősi csípőcsontot évtizedekkel ezelőtt tárták fel a barlangban, de csak most vetették átfogó vizsgálat alá.
A helyszín az egyik legizgalmasabb őskőkori lelőhely Európában, ahol régóta zajlanak az ásatások. A barlang többrétegű, az alsó szint a neandervölgyiekhez, a felső pedig az anatómiailag modern emberekhez köthető, míg a középső az együttélés korszakából származik.
Az Arthur Gicqueau, a Toulouse-i Jean Jaurès Egyetem munkatársa és kollégái által leírt csont egy újszülötté. A lelet morfológiája alapos elemzést igényelt, a maradványt két neandervölgyi, illetve 32 modern, a születés környékén elhunyt gyermek csontjával vetették össze.
Az eredmények alapján a Grotte du Renne-i újszülött a neandervölgyiekkel és a modern emberekkel sem mutatott egyértelmű egyezést. Ez azt sugallja, hogy a Homo sapiens egy eddig ismeretlen vonalára bukkantak. A szakértők úgy vélik, hogy az érintett vérvonal morfológiája némiképp eltért a modern emberekétől, a hipotézis megerősítéséhez viszont további vizsgálatok szükségesek.
A kutatócsoport emellett azt javasolja, hogy a barlang châtelperroni rétegében talált kőeszközök a kulturális keveredés nyomai. Az elmélet szerint az eszközöket a modern emberek fejlesztették ki, a neandervölgyiek pedig átvették, esetleg módosították azokat, hogy megfeleljenek egyedi igényeiknek. Ez a folyamat akkor történhetett, amikor a két embercsoport Európa különböző pontjain egymás mellett élt.