Óriáspanda csontjait rejtette egy ősi sír
Az állatáldozatot egy ókori kínai császár mauzóleumánál találták meg.
Szakértők egy csoportja a kínai Ven-ti (időszámítás előtt 180-157) mauzóleumát körülvevő 110 verem egyikét vizsgálva egy óriáspanda csontvázára bukkant – számol be a Heritage Daily. Az állat tetemét áldozatként helyezték el a korabeliek.
A mauzóleumot 2021-ben azonosították Hszianban, Kína Senhszi tartományának fővárosában. A Liu Heng néven született Ven-ti a Han-dinasztia ötödik császára volt, aki stabilitás és lazább törvények korát hozta el, emiatt a kínai történelem egyik legjóindulatúbb uralkodójaként maradt meg az emlékezetben.
Az úgynevezett Vajzang-gödörben a közelmúltban végzett ásatások során egy óriáspanda maradványait találták meg, amelyet fejjel a császári mauzóleum felé, a farkával pedig nyugat felé helyezték el. Az elemzés alapján az állat a csinlingi alfajhoz tartozott, amelyet nagyobb méret és kerekebb pofa jellemez.
A Han-dinasztia idején a temetkezési szokások hátterében komplex, a túlvilággal kapcsolatos hiedelmek álltak. A sírt föld alatti palotának (digong) nevezték, és a lélek halál utáni utazásához szükségesnek tartott tárgyakkal és felajánlásokkal ékesítették. Az állatáldozatok az uralkodó föld alatti kertjét szimbolizálták, a mauzóleum körül más fajok csontjai is előkerültek már.
A sokféle állatáldozatot a Han császárok státuszszimbólumnak tekintették. A közemberek sírjaiban is találtak állatáldozatokat, de ezek a háziasított állatokra, például kutyákra és sertésekre korlátozódtak. A mostani az első teljes pandacsontváz, amelyet egy kínai császár temetkezési helyén felfedeztek.