1500 éves mozaikpadlóra bukkantak Koszovóban
A feliratos mozaik a Bizánci Birodalom egyik legjelentősebb uralkodójához köthető.
Történelmi jelentőségű feliratot tártak fel a mai Koszovó területén fekvő Ulpianában – számol be az Arkeonews. A szöveg a Bizánci Birodalom egyik legjelesebb császárához, I. Iusztinianoszhoz (527-565) köthető. A feliratot az uralkodó és felesége számára ajánlotta egy „dardániai város”, a szöveg egyike azon kevés latin nyelvű felajánlásnak, amelyet a párnak dedikáltak.
Ulpiana a római időkben fontos regionális központként funkcionált, de már korábban is lakott volt. A római-illír-dardán városban az 1950-es évek óta zajlanak feltárások.
A helyszínen a kutatók a közelmúltban tárták fel a feliratos mozaikot, valamint az azt befogadó impozáns bazilikát. A szöveg a kutatók szerint megerősíti, hogy I. Iusztinianosz dardániai származású volt. A források alapján a császár Tauresium városában született, amely a mai Szkopje közelében lehetett.
Arben Hajdari, a Pristinai Egyetem régésze és a csapat tagja szerint ez a felirat óriási történelmi jelentőségű, és a koszovói régészet eddigi legjelentősebb leletei közé tartozik. A szöveg fontos eleme a dardániai város említése, ez ugyanis arra utal, hogy a dardánok megőrizték identitásukat, a nép nem romanizálódott. A szakirodalomban korábban többen bizonygatták, hogy a dardánok, akik napjaink Szerbiájának és Koszovójának területén laktak, elvesztették a középkorra identitásukat.
A régészek egy nagyjából 460 négyzetméteres területen végeztek feltárást, a szöveg a bazilika közepén található. A felirat alátámasztja, hogy Ulpianára dardán településként tekintettek.