Több ezer éves falu maradványaira bukkantak
A francia szakértők szerint egész Európában nem találni még egy ilyen lelőhelyet.
Egy állandó, az újkőkorra datálható település nyomait tárták fel az északkelet-franciaországi Marais de Saint-Gond-nál – számol be az Arkeonews. A lelőhely különleges betekintést nyújt a korabeli társadalom szervezetébe. A környéken pontosan 150 évvel ezelőtt találták meg az első kőeszközöket.
„Ez az utolsó, hiányzó darabja a kirakósnak” – mondta Remi Martineau, a francia nemzeti tudományos kutatóközpont (CNRS) munkatársa, aki csapatával idén nyáron lokalizálta a falut. A helyszínen 450 hektáron eddig 15 nagy kovakőbányát azonosítottak, valamint 135 felszín alatti kamrát. Öt, megalitokkal fedett sikátort, tíz fejszecsiszolót és szabályozott égetéssel művelt földeket is feltártak az utóbbi 150 évben.
Martineau szerint az új felfedezés mérföldkövet jelent a neolitikum gazdasági, társadalmi és területi szerveződésének megértésében. Mint a kutató kiemelte, egész Európában nincs még egy hasonló lelőhely.
A falut akkor találták meg, amikor a Párizstól mintegy 136 kilométerre fekvő Val-des-Marais községben egy palánkvár felállítására szolgáló árkot azonosítottak. Az őskori sánc egy domb körül húzódott, egy egy hektárra becsült területen. A környéken egy épületet, kutakat és egy hatalmas szemétgödröt is felfedeztek.
Egy gyöngyházból készült apró, ovális tárgy is előkerült. A közepén kétszer átlyukasztott, 3400-3300 éves lelet a gomb őse lehetett. A kutatók bíznak benne, hogy a későbbi ásatások során további értékes maradványokra bukkannak majd.