Több ezer éves struktúrát találtak egy skót szigeten

A cursus típusú műemléket a régió első földművesei alakították ki.

Ősi ceremoniális műemlékre bukkantak a skóciai Arran szigetének délnyugati partvidékén – számol be a The Guardian. A régészek és önkéntesek augusztusban kezdték meg a feltárást Drumadoonnál, itt található Nagy-Britannia egyetlen teljesen ép, cursus típusú újkőkori emlékműve.
A cursusok a neolitikumi Britanniára és Írországra jellemző, árkokból kialakított struktúrák. A helyszíneket szertartások számára alakíthatták ki, leválasztva őket a hétköznapi tevékenységekről, így a mezőgazdaságról. A cursusok között egészen hatalmasak, 10 kilométer hosszúak is akadnak.
Az arrani struktúra összhossza mintegy 1,1 kilométer, és a Machrie Moor-i kőkörök közelében húzódik. Kenny Brophy, a Glasgow-i Egyetem munkatársa szerint a cursus úgy van kialakítva, hogy a partról a sziget belseje, a kőkörök felé terelje az embereket.
A műemléket a térség első földművesei hozták létre időszámítás előtt 4000 és 3000 között. Az árokrendszert komoly munkával, évtizedek alatt alakíthatták ki, a szakértők szerint eddig csupán a struktúra mintegy 1 százalékát tudták feltárni.
A cursus azért maradhatott fenn, mert egy hegyes vidéken, a mezőgazdasági területektől távol fekszik, és egy tőzegláp is védi. A lelőhelyet öt éve észlelték először egy lidaros felmérés során, de csak most kezdtek helyszíni vizsgálatába.