Tudományos adatgyűjtés digitális lábnyomunkról
Az online és offline életünk során rólunk összegyűlő temérdek digitális adat kincsesbánya a szociológusoknak. Kérdés azonban, hogyan használhatók ezek adatvédelmi szempontból biztonságosan úgy, hogy közben a kutatóknak is értékes információt nyújtsanak.
Mit csinálunk valójában a digitális térben, és ez hogyan függ össze a társadalmi struktúrában elfoglalt helyünkkel? Ez az alapkérdése annak a kutatásnak, amelyben Koltai Júlia Anna az MTA Lendület Programjának támogatásával az életünk során összegyűlő digitális adatokat is bevonja a társadalmi rétegződést feltáró és magyarázó szociológiai vizsgálatba.
A társadalomkutatók általában a digitális szokások feltérképezésére kérdőívet használnak, Koltai Júlia szerint azonban e kérdőívek csak nagyon korlátozottan alkalmasak a tényleges digitális tevékenység mérésére. „Amit csinálunk az interneten, az nem feltétlenül egyezik meg azzal, amit mondunk, hogy csináljuk” – érvel a Lendület-kutatócsoport-vezető, majd így folytatja: kutatásaink innovativitása abban áll, hogy egyszerre végzünk adatdonációs és kérdőíves adatfelvételt ugyanazoktól az emberektől, méghozzá reprezentatív mintán. Az adatdonáción azt értjük, hogy maguk az alanyok adják át nekünk a digitális tevékenységükről szóló, objektív jegyzőkönyvszerű adatokat. Eddig még tudtunkkal nem végeztek olyan társadalmistruktúra-kutatást, amelyben egyszerre állt volna rendelkezésre objektív digitálistevékenység-adat és kérdőíves felmérés ugyanattól az embertől, ráadásul az adatfelvétel reprezentatív lett volna az egész népességre.”
Vagyis a kutatás során olyan adatbázist építenek a társadalomkutatók, amely egyszerre tartalmazza a vizsgált személyek digitális tevékenységét, demográfiai adatait és ezáltal a társadalmi struktúrában elfoglalt pozíciójukat. A demográfiai adatok egy részletes kérdőív kitöltése által állnak a kutatók rendelkezésére. Az adatdonáció során pedig az erre vállalkozó alanyok (akik a folyamat egészében megőrzik a saját adataik feletti teljes fennhatóságukat) a kutatók instrukciói alapján lekérik a különböző netes szolgáltatóktól (Google, Facebook, Instagram, TikTok stb.) a róluk őrzött adatokat, és átadják őket a kutatóknak. Az adatokat egy nagyon komplex algoritmus úgy alakítja át, hogy a résztvevők ne legyenek többé azonosíthatók, a kutatás szempontjából lényeges demográfiai és szociális adatok azonban mégis megmaradjanak.
A tervek szerint 800-1000 emberről veszik fel ezeket az adatokat, akiket úgy választanak ki, hogy összességük jól reprezentálja a magyar okostelefon- és internethasználó társadalmat. A Lendület Program segítségével a kutatócsoport tagjai emellett egy mobiltelefonos applikációt is fejlesztenek, amely képes nyomon követni a felhasználók tevékenységét (pl. földrajzi helyzetét, más emberekkel folytatott kommunikációját, apphasználatát), és ezeket az adatokat (természetesen megint csak anonimizálva, az adatvédelmi irányelvek figyelembevételével) átadják a kutatóknak.
A kutatásról bővebben az mta.hu weboldalán olvashatnak.