Látássérült diákból is lehet régész
Az angol egyetemi hallgató egy 8. századi kolostor feltárásában vett részt.
Látássérült egyetemi hallgató vett részt terepgyakorlaton egy angliai lelőhelyen – számol be a BBC. A Readingi Egyetem diákja, Jonathan Charmley egy 8. századi, angolszász kolostor romjainál, Cookhamnél csatlakozott be egy feltárásba.
Charmley agydaganat következtében vesztette el részben a látását, a betegséget 2021-ben, egy rutin szemészeti vizsgálat során detektálták. A daganatot hat hét sugárterápiával és két műtéttel gyógyították, a második operáció azonban idegkárosodást okozott, Charmley jobb szemére megvakult.
A férfi szerint látássérültsége nem lehetetlenítette el a terepmunkát, igaz, akadtak nehézségek. A talaj színének változásait például kevéssé tudta észlelni, ám simítás során hallja, érzi a különbségeket. Az ásatás szeptember elején ért véget. „Mindig is érdekelt a történelem és a fennmaradt tárgyak, különösen a hétköznapi emberek története” – nyilatkozta a fiatal a BBC-nek. Charmley lenyűgöző érzésnek élte meg, hogy 1200 év után az elsők között lehetett, akik felkeresték a kolostort.
A lelőhelyen egyébként a második ásatási szezont szervezte meg a Readingi Egyetem. A helyi monostort 726-ban alapították, romjait 2021-ben fedezték fel.