Több ezer éves társasjátékot találtak

A lelet egy törökországi lelőhelyen került elő, a társast kockákkal játszották.
Egy terrakottából készült, kockajátékhoz használt táblára bukkantak a törökországi Daszküleión ókori városánál – számol be az Arkeonews. A lelet az időszámítás előtti 5. századra datálható.
A Kuş-tó partján fekvő lelőhelyen számos egykori, anatóliai civilizáció nyomai felfedezhetőek. Daszkülosz, lüdiai király az időszámítás előtti 8. században telepedett meg a városban dinasztikus viszályok miatt. Fia, Gügesz már itt született, aki később Lüdiába visszatérve lett uralkodó. A települést időszámítás előtt 650 körül nevezték el Daszküleiónnak, azaz Daszkülosz helyének.
A város geopolitikailag kiemelt helyen állt. Az idők során többek között a makedónok és a bizánciak is jelen voltak itt.
A legújabb feltárást Kaan Iren, a Muğlai Sıtkı Koçman Egyetem munkatársa vezette. A táblán fríg felirat olvasható: Bagabazosz kockajátéka. A tárgyat Dr. Rostyslav Oreshko, a Francia Nemzeti Tudományos Kutatóközpont szakembere vetett vizsgálat alá. İren szerint Bagabazosz egy perzsa volt. „Nevét az ókori görög forrásokban Megabazoszként említik” – tette hozzá.
Az ásatáson egyébként egyéb maradványok is előkerültek. A csapat többek között az időszámítás előtti 8. századból származó városkapu falának egy részét, valamint egy tornyot is megtalált.