Több ezer éves agydarabokra bukkantak
A maradványok olyan személyektől származnak, akik egy lángoló otthonban rekedtek.
Két, 3700 éve, a bronzkor idején elhunyt személy agy- és bőrmaradványaira bukkantak a törökországi Tavşanlı Höyüknél – számol be az Arkeonews. A lelőhely egy történeti szempontból kulcsfontosságú területen, a Nyugat- és Közép-Anatóliát összekötő útnál feküdt.
A halomként fennmaradt Tavşanlı Höyük 45 hektáros, a legújabb feltárást a Bileciki Şeyh Edebali Egyetem csapata végezte. Ősi agymaradványokat eddig 4-5 alkalommal fedeztek fel Törökországban, bőrtöredékeket pedig egyszer sem.
A leletek egy fiatal, 15-18 éves fiútól, illetve egy középkorú, 40-45 éves férfitól származnak. A maradványok elszenesedés révén konzerválódtak, az érintettek valószínűleg nem tudtak elmenekülni otthonukból, amikor az 3700 éve leégett. Erkan Fidan, a csapat tagja szerint Tavşanlı Höyük a legősibb település a térségben, amely a bronzkor idején regionális központ lehetett. Időszámítás előtt 1700 körül a nyomok alapján egy nagy támadást intéztek a város ellen, amely teljesen megsemmisült.
A két elhunyt holttestét extrém hő érte, emiatt maradhatott fenn agyuk egy-egy darabja. A bőrt az egyik személynél, a mellkas és a has között detektálták.