A világháború emlékei rejtőznek az Ardennek erdőiben

Lidarral végeztek vizsgálatot a hírhedt második világháborús offenzíva helyszínén.

Egy új tanulmányban a szakértők azt ismertetik, miként vizsgálták meg az Ardennek erdős táját második világháborús nyomokat keresve – számol be a Heritage Daily. Az ardenneki offenzíva volt a Harmadik Birodalom utolsó ellentámadása a nyugati fronton, az öt héten át tartó támadás 1944. december 16. és 1945. január 28. között zajlott a Belgium és Luxemburg területén húzódó Ardennekben, illetve Németországban.
A németek elsődleges katonai céljai között szerepelt, hogy megzavarják a szövetségesek hozzáférését a belga Antwerpen kikötőjéhez, valamint megosszák a szövetséges frontot, elősegítve az ellenséges erők bekerítését és szétverését. A légitámadások és az utánpótlási nehézségek miatt a németek végül meghátráltak, az offenzíva rengeteg halálos áldozatot követelt mindkét oldalon.
A régészek a közelmúltban a St. Vith és Schönberg közötti területen végeztek vizsgálatot drónra szerelt lidarral és nagyon nagy felbontású szimultán helymeghatározás és térképezés (SLAM) segítségével. A kutatók több mint 940 objektumot azonosítottak, köztük tüzérségi állásokat, bombakrátereket, bejárattal rendelkező árkokat, bunkereket vagy tárolóhelyeket, valamint lövészárkokat.
A csapat összességében egy régészetileg igen gazdag területet tárt fel. A szakértők szerint az eredmények nemcsak az offenzíva alaposabb megértéséhez, hanem az örökségvédelmi megfontolásokhoz is hozzájárulnak. Az adatok azt mutatják, hogy az erősen erdős tájak, illetve az ardenneki offenzíva összetettsége és nagy kiterjedése együttesen komoly kutatási potenciált kínál St. Vithben és a régió további csataterein, Belgiumban és a szomszédos Luxemburgban, valamint Németországban.