Gyönyörű aranytárgyakat találtak Norvégiában
A leletek a Merovingok korában kerülhettek a talajba.
Az Oslói Egyetemi Kultúrtörténeti Múzeum szerint felajánlásként elhelyezett, ősi aranytárgyakra bukkantak egy egykori pogány templomnál – számol be a Heritage Daily. A leleteket a Mjøsa tó partján, egy út építése közben találták meg.
Az ásatások során öt apró, téglalap alakú lemezdarabot találtak, amelyeket motívumokkal, illetve egy férfit és egy nőt ábrázoló pecséttel díszítettek. A tárgyakat egy pogány templom maradványai között fedezték fel, amelynek közelében az elmúlt három évtizedben harminc hasonló, pecsételt aranytárgyat tártak fel.
Az épület mintegy 15 méter hosszú, és valószínűleg rituális ivásra használták. A legutóbbi tárgyakat az építmény alatt, illetve oszlopok számára kialakított gödrökben fedezték fel, ami arra utal, hogy azokat rituálisan, áldozati felajánlásként helyezték el az épület építése előtt. A kutatók szerint a tárgyak a Merovingok korából származnak, valamikor 550 és a viking korszak között kerülhettek a földbe.
„Ideológiailag úgy is értelmezhetők, hogy a főnökök és első családok mitikus őseinek vagy leszármazottainak ábrázolásaként, majd az uralkodó családok hatalmi-politikai igényeinek és uralkodói szerepének hitelesítésére szolgálhattak” – mondta Nicolai Eckhoff, az Oslói Egyetem munkatársa. A szakértő szerint a páros motívumok a szent házasság mítoszát, Frøy isten és egy óriásleány, Gerd frigyét is jelképezhetik.