1500 éves maja palotát találtak
A Mexikóban feltárt komplexum sokban emlékeztet guatemalai épületekre.
A Mexikói Antropológiai és Történeti Intézet (INAH) kutatói 1500 éves palotát fedeztek fel Mexikó délkeleti részén, egy maja romvárosban – számol be az Arkeonews. Az építmény közös jellemzőket mutat a szomszédos Guatemalában található maradványokkal, ami egy több ezer évvel ezelőtti migrációs időszakra utalhat.
A palotát Kabah régészeti zónájában találták meg a mai Méridától délre egy vasútvonal építését megelőzően. Diego Prieto Hernández, az INAH főigazgatója szerint a komplexum főhomlokzata nyolc féloszloppal, kilenc nyílással, valamint egy 25 méter hosszú meghosszabbítással rendelkezik.
Az újonnan feltárt, négyszögletes alapú építményt Petenero-palotának nevezték el, a komplexumot vésett tollak, gyöngyök és madarak motívumai díszítik. A régészek szerint az épület teteje könnyen bomló anyagból, például pálmából készült, amely nem maradt fenn.
Hernández kiemelte: a palota egyes vonásai megegyeznek a guatemalai Petén megyében talált maja romok jellegzetességeivel. A közelmúltig a komplexumokat az ősi város más részeivel együtt növényzet borította. A települést valamikor időszámítás szerint 250 és 500 között alapították a mai Guatemalát és Belize-t is magában foglaló Petén régióból érkező emberek, bár az épületek építésének pontos időpontja bizonytalan. Lehetséges, hogy a város első uralkodója lakott a most feltárt épületben.