Érintetlen ókori szarkofágra bukkantak

A római kori lelet nagyjából 1800 éves, és egy nő maradványait őrzi.

A Francia Megelőző Régészeti Intézet (INRAP) csapata egy érintetlen, az időszámítás szerinti 2. századból származó kőszarkofágot talált az északkelet-franciaországi Reimsben, a Rue Soussillon hatalmas ókori nekropoliszában – számol be az Arkeonews. Hasonló állapotú római kori szarkofággal ritkán van dolguk a régészeknek.
Az ókori Durocortorum a Római Birodalom egyik legnagyobb városa, egyben Gallia Belgica provincia fővárosa volt. A települést a 19. század második felében kezdték el feltárni, ekkor fedezték fel a város nekropoliszait is. A kutatás 22 éve alatt 5000 sírra bukkantak, az összegyűjtött leleteket őrző múzeum viszont elpusztult az első világháború alatt az anyagok és a dokumentáció nagy részével együtt.
A kutatók most mintegy 1200 négyzetméteren végeztek ásatást a Rue Soussillonon, ez csak az ősi temető töredékét jelenti. A sírok magas koncentrációja a városnak ezen a részén különös, mivel sokáig úgy gondolták, a környék mocsaras terület volt, amely alkalmatlan lehetett a megtelepedésre.
A vizsgálat egyik legizgalmasabb lelete egy 1-szer 1,6-szor 0,8 méteres, mészkőből kialakított szarkofág. A koporsó 1700 kilogrammos fedelét vasszegek tartják a helyén. A régészek először röntgenfelvételeket készítettek a tárgyról majd endoszkópos kamerát használtak, odabent egy női csontvázra és számos leletre, köztük egy tükörre bukkantak.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Agnès Balmelle, az Inrap munkatársa és a csapat tagja szerint ez az első általuk feltárt helyi sír, amelyet nem fosztottak ki. Mint hozzátette, az elhunyt a 40-es éveiben halhatott meg, és magas státuszú lehetett. „Négy olajlámpát találtunk a lába és a válla közelében, valamint egy kis tükröt, egy borostyángyűrűt és egy fésűt” – mondta. A szarkofágban két üvegedény is volt, ezekben illatos olajok lehettek.