A Bakony bércei között
A Veszprém vármegyében, Zirctől úgy 16 kilométerre fekvő Bakonybél igen tekintélyes múlttal büszkélkedhet.
Ebben a völgyben alapított Szent István király, valószínűleg Gizella királyné rokona, Günter javaslatára remeteséget (a hagyomány szerint) 1018-ban. A Bél nevet is a monostor alapítólevele említi először (az eredeti, 10. századi okmány nem maradt fenn). Nemcsak a lovag, a később mártírhalált halt Gellért püspök is éveket töltött elvonulva ezen a vidéken. A legenda szerint még művei is itt születtek: „egy magányos helyre vonult vissza, melyet a nép nevén Bélnek hívnak. Itt hét álló esztendeig böjtnek, imádságnak, virrasztásnak szentelte magát, ki nem mozdult innen; egy kunyhót épített magának, ebben fogalmazta műveit, amelyeket saját kezűleg le is írt.”
A monostor célja (szemben a szintén Szent István alapította pannonhalmi, zalavári és pécsváradi monostorokkal) nem a térítés volt; az imádságos, szemlélődő életmód jellemezte. Kegyura ötszáz esztendeig a királyi család maradt, csak II. Ulászló adományozta a kegyuraságot a pannonhalmi apátságnak 1516-ban. A monostor a török időkben elnéptelenedett, a szerzetesek csak a török kiűzése után tértek vissza. A mai település szerkezete a 18. században alakult ki, amikor tót és német ajkú családok érkeztek. A lakosság főleg erdőhasználatból és mezőgazdaságból élt, ma egyre jelentősebb a turizmus is.
De nem kell messzire menni, elég a közeli, Gyilkos-tóként emlegetett tavacskáig elsétálni, hogy úgy érezzük: a középkori barátok erdejében járunk.