Több ezer éves nyilat hozott felszínre az olvadás
A szakértők úgy gondolják, hogy a Jotunheimen-hegységben feltárt fegyvert vadászok használták.
A becslések alapján mintegy 3000 éves bronzkori nyílra bukkantak Norvégiában – számol be a Live Sceince. A felfedezés különlegessége, hogy nemcsak a kőből készült nyílhegy, hanem a töredékes vessző, illetve a tollak is konzerválódtak.
A leletet a Secrets of the Ice projekt csapata találta meg, amely a Jotunheimen-hegység régészeti emlékeit keresi. A klímaváltozás következtében a régió tartós jég- és hótakarója elkezdett felengedni, ennek hatására több száz vagy több ezer éve betemetett maradványok kerülnek a felszínre.
A folyamat régészeti szempontból izgalmas, hiszen gyakran kifejezetten jó állapotú leletek kerülnek elő. A felszínen ugyanakkor a tárgyak védtelenné válnak az elemekkel szemben, emiatt romolhat az állapotuk. A kutatóknak igen gyorsan kell dolgozniuk, ha meg akarják óvni az emlékeket.
A projekt az évek során számos értékes leletre bukkant. Felfedeztek már a Jotunheimen-hegységen jó állapotú, vasból készült nyilat, valamint egy 1700 éves lábbelit is.
A mostani fegyvert Espen Finstad találta meg 2023. szeptember 13-án, miközben egy újonnan felengedett területet fésült át társaival. A szakemberek szerint a nyilat egy rénszarvasvadász hagyhatta hátra. A hegységben feltártak már korábban vadászleseket, a mostani lelet közelében viszont nem bukkantak ilyen rejtekhely nyomára.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
A nyíl kifejezetten jó állapotú. Hegye kvarcitból készült, ám csak részben látható, mivel befedi a feltételezhetően nyírfaszénből létrehozott, ragasztáshoz és formázáshoz használt szurok. A három tollból álló tollazat is konzerválódott, sőt a nyírfából készült vessző is megmaradt, igaz, csak töredékesen, három darabban.