Több ezer éves bort találtak
Ősi bor nyomait detektálták egy egyiptomi királyné sírjában.
Egy egyiptomi, német és osztrák régészekből álló csapat Meritneith egyiptomi királyné sírjánál végzett feltárást – számol be a Heritage Daily. Az ásatáson több száz lezárt agyagedény került elő.
Meritneith az I. dinasztia idején volt fáraói hitves és régens. Annak ellenére, hogy neve nem szerepel az Újbirodalom királylistáin, ő lehetett az ókori Egyiptom első női uralkodója. Számos pecsétlenyomat és feliratos tál alapján Dzser, Dzset és Den fáraókkal hozható kapcsolatba, a feltételezések szerint Den anyja és Dzset felesége lehetett.
A kutatók a közelmúltban az egyiptomi Abüdoszban lévő sírját vizsgálták, amelyet 1900-ban fedezett fel Flinders Petrie. Petrie ásatásai során egy nagy föld alatti kamrára bukkantak, amelyet kisebb sírok vettek körül, köztük legalább 40 szolgák számára kialakított nyughely.
A legutóbbi misszión több száz lezárt korsót találtak, amelyekben a csapat 5000 évvel ezelőtti bor nyomait azonosította. A Nílus-deltában időszámítás előtt 3000 körül virágzó uralkodói borászat alakult ki, miután Egyiptomba Levanteból bevezették a szőlőtermesztés gyakorlatát. Az iparág az Egyiptom és Kánaán közötti kereskedelmi kapcsolatok révén jött létre a korai bronzkorban.
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
„A sírban végzett ásatásoknak sikerült új történelmi információkat is feltárniuk Meritneith életéről és uralkodásának időszakáról” – mondta Dr. Dietrich Rau, a kairói Német Intézet igazgatója. A szakértők a sírban olyan feliratos táblákat találtak, amelyek szerint a királyné a központi kormányzati hivatalokért volt felelős, ami tovább erősíti azt az elképzelést, amely alapján fáraói ranggal uralkodott.