Középkori aranyat rejtett egy fal
A bizánci korból származó érméket a muszlim hódítás idején rejthették el.
A bizánci korból származó érmékre bukkantak egy kőfalban az ókori eredetű Banias városában, Izraelben – számol be a Greek City Times. A tiszta aranyból készült érmék 635-ből származnak, és Phókasz, illetve Hérakleiosz császárok portréit ábrázolják. A szakértők úgy vélik, hogy a pénzeket a terület muszlim meghódítása alatt, Hérakleiosz uralkodásának vége felé rejtették el.
Az ásatás 2022-ben kezdődött a Golán-fennsíkon, egy olyan térségben, amelyet Izrael a hatnapos háborúban foglalt el Szíriától. A leletegyüttes betekintést nyújt a régió akkori történelmi összefüggéseibe, és fényt derít a konfliktus és a hódítás viharos időszakára.
Yoav Lerer, az ásatás vezetője szerint az érmék tulajdonosa a háborútól való félelmében rejtette el a kincset, abban a reményben, hogy egy nap visszatérve visszaszerezheti vagyonát. A forrásokból azonban egyértelműen kiderül, hogy a tulajdonosnak nem lehetett esélye begyűjteni a tulajdonát.
A felfedezés egy pillanatképet ad a múltból, bemutatva a bizonytalan időket és azokat a kihívásokat, amelyekkel az embereknek a konfliktusos időszakokban szembe kellett nézniük. Rávilágít továbbá a gazdagság és a hatalom szimbólumának, az aranynak a vonzerejére.
Banias hosszú múltra tekint vissza, a település egykor Pán görög isten kultikus helyszíne volt, majd a rómaiak újjáépítették, és átnevezték Caesarea Philippire. A keresztény hagyomány szerint ez volt az a hely, ahol Péter apostol kijelentette: Jézus a Krisztus, Jézus pedig itt adta át Péternek a mennyország kulcsait. A 12. században a város többször is gazdát cserélt a keresztes és muszlim seregek között.