1700 éves szigonyt találtak

A szakértők szerint a ritka tárgyat halászathoz használhatták.
Az időszámítás szerinti 3. vagy 4. századból származó, feltehetően halászatra használt vas szigonyra bukkantak az északnyugat-törökországi Behramkalében, az ókori Asszosz városában – számol be az Arkeonews. A lelet a Nymphaion (keleti szökőkút), az ókori település központjának keleti részén fekvő díszes szökőkút feltárása során került elő. Az ásatást Nurettin Arslan, a Canakkale Onsekiz Mart Egyetem munkatársa vezette.
A tárgy a Nymphaion összedőlt boltozatának darabjai között került elő, méretéből és jellegzetes alakjából azonnal felismerték, hogy egy kézi halászszigony végéről van szó. A leletet egy restaurátor tisztította meg.
Arslan szerint ilyen tárgyakat különösen gyakran látni falfestményeken és más ábrázolásokon. „Ez az első alkalom, hogy Asszoszban ilyen leletet találunk, mivel a vasból készült szerszámok a leggyorsabban bomló anyagok az ókori városokban” – nyilatkozta a szakértő. Mint hozzátette, a szigonyokat széles körben használták az ókorban, ennek ellenére kevés maradt fenn belőlük, a mostani felfedezés ezért értékes.
Asszosz halászai évezredek óta a tengerből élnek. A lelőhelyen korábban találtak vaskészítésre utaló nyomokat, elképzelhető, hogy a szigony helyben készült.