Díszes sírkamrára bukkantak Olaszországban
A több ezer éves nyughely falait freskók díszítik.
Egy ókori, festett falú nyughelyre bukkantak az olaszországi Pontecagnano nekropoliszában – számol be a Heritage Daily, amely fotót is közölt. A sír falain harcosok képeit örökítették meg.
A pontecagnanói nekropolisz egy ősi villanói (korai etruszk) település mellett található, amely a mai Salerno városától keletre, Olaszországban fekszik. A nekropoliszban zajló korábbi vizsgálatok során több mint 9000 nyughelyet találtak, amelyek a bronzkor és a római kor közötti periódusban, időszámítás előtt 3000 és az időszámítás szerinti 3. század között készültek.
Salerno és Avellino tartomány régészeti, képzőművészeti és tájvédelmi felügyelősége szerint a mostani sír az időszámítás előtti 4. századból származik. Az 10043-as számú, travertin kőtömbökkel kirakott kamra különböző képeket tartalmaz, amelyek itáliai harcosok jeleneteit ábrázolják. Az egyik alak egy lándzsával épp lovagol, míg egy másik köpenybe burkolózva látható, és egy bunkósbotnak tűnő tárgyat tart a kezében. Az oldalfalakat díszes füzérek és gránátalmákat ábrázoló képek ékesítik.
A sír egy magas rangú személyhez tartozott, akit aranyleveles koronával temettek el, amelyből csak néhány töredék maradt fenn. A nyughely valószínűleg az etruszkok salernói és dél-itáliai terjeszkedésének idején épült, a térséget később görög telepesek csatolták magukhoz. A régészek szerint a felfedezés ritkaságszámba megy, korábban csak néhány festett sírt tártak fel a nekropoliszban ebből az időszakból.